Czy leczenie depresji wymaga leków?

Choć depresja nadal często bywa lekceważona, coraz więcej osób wie już, że to choroba, która wymaga leczenia. Niejednokrotnie zdarza się, że osobom cierpiącym na to schorzenie zaleca się sięgnięcie po specjalne środki farmakologiczne. Nierzadko wydaje nam się, że leczenie bez odpowiednich leków nie może być skuteczne.

Czy to prawda? W odniesieniu do depresji, w większości przypadków takie podejście to błąd. Jak wynika ze statystyk, tylko około 5% zachorowań faktycznie wymaga leczenie farmakologicznego. Jeśli podejrzewasz depresję u kogoś ze swoich bliskich, nie licz na to, że wyleczysz go powszechnie reklamowanymi środkami na poprawę nastroju.

Aby rozpocząć kurację, niezbędna jest pomoc specjalisty. Tylko on może nakierować chorego na wybór odpowiednich leków, które nie tylko będą do niego dopasowane, ale również będą miały szansę odnieść pożądany skutek. Psychiatra zdecyduje, z jak ciężkim przypadkiem depresji ma do czynienia.

To od jego diagnozy będzie zależeć nie tylko wybór ewentualnych leków antydepresyjnych, ale również odpowiednich form leczenia. Depresję zwykle można leczyć w warunkach domowych, jednak w skrajnych przypadkach psychiatra może uznać, że niezbędna jest hospitalizacja.