Czy można ukrywać depresję przed bliskimi?

nawigacja.mapy-navi.com.pl bruksizm poznań

Choć świadomość społeczeństwa ciągle wzrasta, choroby psychiczne nadal uznawane są za bardzo wstydliwą przypadłość. Nic dziwnego, że wiele osób stara się ukrywać tego rodzaju przypadłości przed znajomymi i bliskimi. Czy to rzeczywiście możliwe? Oraz, co bardzo ważne – czy warto ukrywać się z depresją? Odpowiedź na to pytanie powinna być prosta – oczywiście, że nie.

Depresja jest taką samą chorobą jak każda inna i nie ma w niej niczego wstydliwego. Tak samo, jak nie ukrywasz przed rodziną, że masz grypę, tak samo nie powinieneś kryć się z depresją. Zatajanie pewnych faktów może prowadzić do dodatkowych frustracji.

Z jednej strony nie chcesz podzielić się ze znajomymi swoimi odczuciami, a z drugiej – oczekujesz od nich wsparcia i zrozumienia. Osoby, które nie mają świadomości, z czym się zmagasz, nie mają żadnej możliwości, by odpowiednio ci pomóc. To naturalne, że bliskie osoby w trudnych chwilach powinny służyć ci wsparciem.

W depresji jest to szczególnie ważne, gdyż odpowiednia atmosfera, zrozumienie i pomoc ze strony najbliższych są ważnym elementem na drodze do odzyskania pełnego zdrowia. Bez nich powrót „na prostą” może być znacznie trudniejszy niż wydaje się to na pierwszy rzut oka.