Fotografia wnętrz

Wnętrza mogą stanowić unikalne źródło inspiracji. Jednakże fotografowanie wnętrz może okazać się nawet trudniejszą sztuką od fotografowania obiektów na zewnątrz. Powodem jest zazwyczaj to, że na zewnątrz widzimy niejako całość.

W przypadku przebywania wewnątrz np. obiektu, wnętrze otacza nas. Trzeba zatem wybrać odpowiedni kadr, który naszym zdaniem jest najlepszy.

Zazwyczaj wnętrza takiego obiektu są bardzo złożone. Wybranie najlepszego ujęcia może być zatem trudne. Z tego powodu przed zrobieniem zdjęcia rozejrzyjmy się uważnie, żeby nie pominąć żadnego, istotnego szczegółu.

W fotografowaniu wnętrz kluczowe znaczenie ma oświetlenie. Oświetlenie dzienne nie zawsze jest najważniejsze. Dużo istotniejsza jest równomierność oświetlenia.

Jeżeli obiekt będzie zawierał zarówno jasne, jak i ciemne fragmenty może okazać się, że część zdjęcia będzie prześwietlona a część niedoświetlona. Wynika to z tego, że możliwości aparatu pod względem tonalnym są dość ograniczone. Zazwyczaj korzysta się wówczas z lampy błyskowej, jednak to rozwiązanie nie zawsze jest polecane.