Jak działa terapia interpersonalna?

Współcześni naukowcy znają wiele sposobów na to, by wesprzeć cię w walce z depresją. Niektórzy psychiatrzy w pierwszej kolejności sięgają po antydepresanty, które zapisują swoim podopiecznym. Podstawą terapii powinna jednak być przemyślana terapia.

W wielu przypadkach stosuje się tę, która nazywana jest „terapią interpersonalną”. Jak sama nazwa wskazuje, w tego rodzaju leczeniu depresji terapeuta skupia się przede wszystkim na relacjach społecznych z otoczeniem oraz problemach, jakie pojawiają się w kontaktach międzyludzkich. W zależności od konkretnego problemu, psychoterapeuta skupi się na odpowiednich działaniach.

Kłopoty mogą wynikać z żalu po związku społecznym – wtedy zadaniem psychiatry jest wprowadzenie pacjenta w proces żałoby i pomoc w tworzeniu nowych związków. W przypadku sporów czy konfliktów, w przebiegu terapii będziesz pracował nad asertywnością o odpowiednią komunikacją. Depresja może mieć również związek z pewnymi brakami w umiejętnościach społecznych.

W takiej sytuacji specjalista pomoże ci nauczyć się odpowiednich zachowań. Bardzo często zdarza się też, że depresja pojawia się, gdy zmienia się twoja życiowa rola – psychoterapeuta pomoże ci się z tym uporać.