Uporczywe bóle zębów

http://www.medident.pl/laserowe-zabiegi-stomatologiczne-poznan-piatkowo/

Bóle zębów należą do jednych z najbardziej uporczywych rodzajów bólu. Przez niektórych są nawet uznawane za bóle najtrudniejsze do wytrzymania. Z jakimi rodzajami bólów zębów przychodzi nam się zmagać? Jakie są najpowszechniejsze przyczyny bólów zębów? Jak można uśmierzyć uporczywe bóle zębów? Przeczytaj koniecznie!

Rodzaje bólów zębów

Jednym z najpowszechniejszych bólów zębów jest ból zębinowy. Jest to ból charakterystyczny: ostry, ale krótkotrwały. Bardzo często pojawia się jako reakcja na zimne lub słodkie pokarmy i napoje. Ból zębinowy pojawia się w przypadku ubytków próchnicowych lub przyszyjkowych. Ból zębinowy powoduje odwracalne zapalenie miazgi, które może zostać zahamowane np. poprzez wypełnienie ubytku.

Innym częstym rodzajem bólu zębów jest ból ciągły, ćmiący i często budzący w nocy. Ten rodzaj bólu najczęściej sygnalizuje nieodwracalne zapalenie miazgi.

Przyczyny bólów zębów

Zęby mogą boleć z wielu powodów. Mogą boleć w następstwie urazów mechanicznych, w nadwrażliwości na zimno lub ciepło, w następstwie ugryzienia czegoś twardego, z powodu złamania zęba, wyrzynania się zęba, nieprawidłowego leczenia kanałowego lub ze względu na stany zapalne dziąseł. Najczęściej jednak zęby dają nam o sobie znać w momencie, w którym coś się z nimi dzieje. Najpowszechniejszymi przyczynami bólów zęba są ubytki i wszelkiego rodzaju zmiany. Do najpopularniejszych przyczyn bólu zębów należy próchnica. Swoim zasięgiem obejmuje najczęściej szkliwo i zębinę.

W sytuacji, w której ból jest reakcją na zimno, ciepło lub szczotkowani tzn. ustępuje po ustąpieniu działania bodźca wywołującego ból, można mówić o odwracalnym zapaleniu miazgi, a więc sytuacji, w której istnieje możliwość wyleczenia chorego zęba. Inną częstą przyczyną bólu zębów jest nieodwracalne zapalenie miazgi będące następstwem odwracalnego zapalenia miazgi, czy. Do zapalenia nieodwracalnego dochodzi w momencie, w którym próchnica zaatakowała znaczne części szkliwa i doprowadziła do silnego stanu zapalnego tkanki twardej i miękkiej. W przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi, sposobem na uśmierzenie bólu jest uśmiercenie zęba lub jego ekstrakcja. Kolejną powszechną przyczyną bólu zęba są zmiany okołowierzchołkowe, czyli tak zwana martwica, będąca skutkiem nieleczonego zapalenia miazgi. W tym przypadku ból jednak bardzo szybko ustępuje, co przez pacjentów jest mylnie interpretowane. Ustąpienie bólu nie oznacza bowiem zahamowania choroby.

Zmiany okołowierzchołkowe powodują powstawanie ropni, torbieli, czy przetok. Chory ząb jest czuły na dotyk i ostukiwanie.

Sposoby na uśmierzenie bólu zębów

Bóle zębów są niezwykle trudne do wytrzymania. Co zrobić w sytuacji, w której ząb boli, a termin wizyta u stomatologa jest dość odległy? Niezbyt silne bóle zębów można uśmierzać przy pomocy leków przeciwbólowych zawierających jako substancję czynną paracetamol. Nieco silniejsze bóle zębów można zwalczać zażywając leki przeciwbólowe z ibuprofenem. Dość powszechnie stosowanym sposobem jest również żucie goździków, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku, w którym mamy do czynienia z dość dużym ubytkiem w bolącym zębie, można się pokusić o włożenie do niego wacika nasączonego olejkiem goździkowym, jodłowym lub kamforowym. W przypadku stanów zapalnych zębów i dziąseł ulgę mogą przynieść płukanki np.

z ziół: szałwii lub rumianku.