Na czym skupia się umysł chorego na depresję?

http://uczulenia.com.pl

Leczenie depresji to nie przelewki – wiele chorych osób potrzebuje psychoterapii, która pomogłaby im uporać się z problemem. Wszystko dlatego, że wbrew obiegowej opinii, depresja to nie tylko znaczące obniżenie nastroju.

To również znaczące zaburzenia w sposobie myślenia, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Jednym z objawów charakterystycznych dla osób z depresją jest to, że ich umysł skupia się na selektywnie wybranych faktach.

Często zdarza się, że są to kwestie mało ważne, podczas gdy jednocześnie istotne aspekty pozostają dla chorego bez znaczenia. Osoba z depresją znajduje wyłącznie negatywne kwestie w opiniach innych ludzi.

Wyobraź sobie sytuację, w której pracodawca chwali wykonany przez ciebie projekt, ale prosi o naniesienie jednej, drobnej poprawki. Jeśli masz depresję, w takim przypadku prawdopodobnie uznasz, że szef wcale nie jest zadowolony z tego, jak wykonałeś swoje zadanie.

Osoby chore na depresję bardzo często potrafią doszukiwać się swojej winy nawet w wydarzeniach, na które kompletnie nie miały wpływu. Myślą na przykład, że skoro kolega z pracy źle wykonał swoje zadanie jest to ich wina, bo mogły go wesprzeć w realizacji celów.

Jeśli zauważasz u siebie tego rodzaju objawy, czym prędzej skontaktuj się z psychoterapeutą.